FANDOM


Obiekt zabytkowy znak

numer:
1208

Pałacyk Briggsów 03

Pałacyk Briggsów

Pałac Briggsów - pałac wzorowany na stylu kolonialnej Anglii. Znajduje się na skraju parku, przy ulicy Piłsudskiego 96. Obecnie mieści się tu Zespół szkół nr 1 im. Jana Pawła II

Historia

Powstanie

Zbudowany w latach 1883-1885 według projektu Antoniego Beilla na zlecenie braci Briggs.

Wojna polsko-bolszewicka

Podczas trwania wojny znajdowały się tu sztaby 1 Dywizji Litewsko-Białoruskiej dowodzonej przez generała Jana Rządkowskiego oraz 11 Dywizja Piechoty dowodzona przez generała Bolesława Jaźwińskiego. W budynku fabrycznym i parku zostali zakwaterowani żołnierze.

Czasy przed i II Wojna Światowa

W roku 1925 po śmierci Alfreda Briggsa pałac wraz z fabryką przeszedł na własność skoligaconej z Briggsami rodziny Whiteheadów. W czasie II Wojny Światowej budynek nie uległ poważniejszym uszkodzeniom

Po II Wojnie Światowej

Po II WŚ pałacyk musieli opuścić Whiteheadowie. W 1954 roku umieszczono tu Zasadniczą Szkołę Zawodową Kinooperatorów która funkcjonowała do roku 1977. Potem znajdowały się tu inne szkoły, aż do stanu obecnego czyli Zespół szkół nr 1 im. Jana Pawła II w którego stan wchodzą gimnazjum i liceum profilowane. 16 grudnia 1982 roku rezydencja została wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków. Obecnie właścicielem parku, zabudowań fabrycznych i pałacyku jest Urząd Miasta Marki.

Galeria

Wiki To hasło jest 200 artykułem na Marki Wiki!Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.