FANDOM


Lua-logo-nolabel

Lua jest dostępny jako język szablonów na Fandomie, pomaga zapewnić użytkownikom możliwość tworzenia bardziej przejrzystych szablonów, oraz poprawia wydajność niektórych najwolniejszych stron.

Lua jest inny pod względem kodowania niż podstawowe wikitekstowe szablony, przypomina bardziej „tradycyjną” składnię programowania. Oferuje dwie kluczowe zalety: przede wszystkim posiada logikę – „jeżeli” (if), „w przeciwnym wypadku” (else) i „dopóki” (while) oraz tablice i definiowanie zmiennych, dla przykładu – wbudowanie w języku Lua sprawia, że podstawowa logika jest znacznie łatwiejsza w Lua, niż w innych metodach w MediaWiki. Po drugie, ponieważ Lua jest uproszczonym językiem, jest o wiele bardziej efektywna pod względem technicznym.

Lua (używana na wiki) nie ma na celu zastąpić JavaScriptu, CSS-u czy wszystkich szablonów w wikitekście.

Włączenie i wsparcie

Lua jest domyślnie włączony na całym Fandomie. Zawiera standardowe biblioteki Lua wraz z wyspecjalizowanymi bibliotekami Scribunto. Implementacja rozszerzenia Scribunto autorstwa Fandomu używa większości najbardziej standardowych funkcji, jednak nie wszystkich; szczegóły zostały przedstawione w tej instrukcji obsługi.

Dla większej ilości szczegółów przeczytaj wprowadzenie do Lua.

Repozytorium modułów Lua

Moduły Lua mogą być ładowane z Fandom Developers Wiki przy użyciu funkcji require("Dev:Nazwa_modułu"), w przeciwieństwie do require("Module:Nazwa_modułu")[1]. Te tak zwane „globalne moduły” zostały dokładniej opisane tutaj.

Implementacje navboksów

Istnieje kilka implementacji navboksów w Lua:

Dokumentacja i pomoc

Dokumentacja Lua na Fandom Developers Wiki:

Dodatkowo do tej dokumentacji posiadamy forum, na którym można zadać pytania lub udzielić pomocy w sprawach Lua.

Zobacz także

Fandom Developers Wiki (dev.fandom.com)

Przypisy

  1. Technical Update: June 24, 2015
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.