FANDOM


Rozszerzenie może być włączone i wyłączone przez Specjalna:Rozszerzenia wiki.
BlogADGallery

Powitaj nowe galerie obrazów! Nowe galerie obrazów są dostępne do podglądu w Laboratorium, aby umożliwić społecznościom przetestowanie zaktualizowanego wyglądu galerii. Tutaj możesz przeczytać blog z zapowiedzią.

Na chwilę obecną tworzenie i modyfikowanie galerii w nowej stylistyce dostępne jest wyłącznie w trybie źródłowym i nie jest jeszcze wspierane ani przez klasyczny edytor graficzny, ani przez VisualEditora. Narzędzie tworzenia i edytowania galerii jest w budowie i będzie dostępne wkrótce.

Nowe galerie obrazów udostępniają różny układ obrazów dla pierwszych ośmiu, z niektórymi obrazami w różnych rozmiarach zależnie od ich ilości.


Podstawy nowych galerii

Poniżej znajdziecie kilka rzeczy, które warto wiedzieć o nowych galeriach.

 • Wszystkie pokazy slajdów zostaną zmienione na nowe galerie obrazów. Slidery pozostaną niezmienione.
 • Nie wszystkie galerie zostaną zmienione na nową stylistykę, gdy rozszerzenie zostanie włączone. Więcej informacji o tym, które galerie zostaną zmienione znajdziesz poniżej. Po wyłączeniu rozszerzenia wszystkie galerie wrócą do poprzedniego stanu.
 • Galeria domyślnie wyświetla maksymalnie osiem obrazów na stronie. Jeśli w galerii jest więcej niż 8 obrazów, pojawi się przycisk „więcej”. Użycie go wyświetli kolejne 12 obrazów. Kliknięcie na przycisk „mniej” spowoduje zminimalizowanie galerii do pierwszych ośmiu.
 • Kolejność obrazów zostanie zachowana.
 • Parametry galerii dostosowujące kolor obramowania i rozmiar podpisów nie działają z nowymi galeriami.
 • Maksymalny rozmiar galerii to 3000 obrazów. Wszystkie obrazy powyżej limitu nie pojawią się w galerii.
 • Galeria może domyślnie wyświetlać więcej obrazów (do 100) poprzez dodanie parametru expand="true" do tagu galerii (<gallery expand="true">). Kliknięcie na przycisk „więcej” spowoduje wyświetlenie kolejnych 100 zamiast 12.
 • Po włączeniu rozszerzenia w Laboratorium, tworzenie i modyfikowanie galerii będzie dostępne wyłączne w trybie źródłowym. (Nie pojawi się przycisk „Dodaj do galerii”, ani nie będą dostępne żadne narzędzia w klasycznym edytorze i VisualEditorze.) Narzędzia do galerii pojawią się wkrótce.

Podgląd nowych galerii na Twojej wiki

Przed włączeniem rozszerzenia, możesz sprawdzić jak będą wyglądać strony z nową galerią. Udostępniliśmy możliwość podejrzenia pojedynczych stron bez potrzeby włączania rozszerzenia poprzez dodanie ?gallery=new na końcu adresu. Przykład: http://arresteddevelopment.wikia.com/wiki/Rita_Leeds?gallery=new

Konwersja galerii na nowe

Ta lista zawiera szczegóły zmian jakie nastąpią po włączeniu nowych galerii w Rozszerzeniach wiki.

Rodzaj galerii Efekt Uwagi
Slidery Bez zmian
Pokazy slajdów Nowe galerie obrazów Parametr slideshow zostanie wycofany. Istniejące pokazy slajdów zostaną wyświetlone jako nowe galerie.
Galerie obrazów Nowe galerie obrazów
Galerie z obrazami i filmami Nowe galerie obrazów Filmy nie zostaną wyświetlone (pozostaną w wikitekście). Wszystkie obrazy w galerii zostaną zamienione na nową galerię.
Galerie nawigacyjne (zawierające przynajmniej jeden element z parametrem link=) Bez zmian Galerie te są zidentyfikowane poprzez parametr navigation=true (dodawany automatycznie gdy został dodany odnośnik) i pozostaną bez zmian. Zachowają swój układ i modyfikacje i będą mogły być modyfikowane wyłącznie w trybie źródłowym.
Galerie wideo (zawierające wyłącznie filmy) Bez zmian

Nadchodzące zmiany i znane problemy

 • Nowe galerie nie są jeszcze wyświetlane w VisualEditorze.
 • Obrazy ze współdzielonych zasobów nie są poprawnie wyświetlane.
 • Obrazy w formacie SVG nie są prawidłowo wyświetlane.
 • Nowe galerie nie są wyświetlane na tablicach wiadomości i forum.

FAQ

Dlaczego tylko niektóre z moich galerii są zmienione na nowy styl?
Sprawdź w trybie źródłowym, czy galeria nie ma obrazów z parametrem link=. Zdecydowaliśmy się pozostawić galerie z odnośnikami w pierwotnej formie, jako że są one używane w formie nawigacji. Jeśli chcesz je zamienić na nowy styl, usuń wszystkie linki z galerii i zapisz.
Czy można dostosować przycinanie obrazów?
Wszystkie obrazy są przycinane do kwadratu, pozwala to na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Cały obraz można zobaczyć po kliknięciu.
Dlaczego filmy nie pojawiają się w nowej galerii?
Już nie wspieramy galerii multimediów. Jeśli chcesz wyświetlić te filmy, utwórz osobną galerię z filmami lub wstaw je osobno w artykule.
Co się stało w pokazami slajdów?
Postanowiliśmy połączyć funkcje pokazu slajdów i galerii obrazów w jednej funkcji. Jesteśmy otwarci na sugestie.
Chcę, aby domyślnie wyświetlało się więcej niż 8 obrazów. Można to zrobić?
Tak. Galerię można dostosować do wyświetlenia domyślnie do 100 obrazów poprzez dodanie expand="true" do tagu galerii (<gallery expand="true">). Przycisk „więcej” pozwoli na wyświetlenie kolejnych obrazów poza pierwszą setką.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.