FANDOM


Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (ang. search engine optimization, SEO) to dyscyplina, która zajmuje się zwiększaniem widoczności, ilości odwiedzających oraz podniesieniem pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Najlepsze praktyki SEO ciągle się zmieniają i ewoluują. Techniki, które miały wielki wpływ we wczesnych stadiach internetu, obecnie stanowią wkład wymagany i są kluczowe, żeby strony zostały zindeksowane.

Najlepszym sposobem na wspinanie się w wynikach to tworzenie niepowtarzalnej i ciekawej treści oraz dzielenie się nią w internecie z ludźmi zainteresowanymi danym tematem. Google i inne wyszukiwarki używają skomplikowanych algorytmów, które biorą pod uwagę ponad 200 czynników przez określeniem znaczenia i użyteczności danej strony na tle innych. Wiki, które osiągają miejsce na pierwszej stronie (lub pierwszą pozycję!) są uznawane za autorytety w danej dziedzinie.

Wartość przypisywana danym czynnikom jest utrzymywana w sekrecie w celu zniechęcenia szukających sposobu na oszukanie systemu, oraz często zmieniana, żeby nadążyć za zmieniającymi się nawykami szukających, jak czasowe zwiększanie się ilości urządzeń mobilnych w użyciu. Te zmiany powodują, że zmniejsza się efektywność niektórych strategii, ale zarówno nowe społeczności jak i te dawno utworzone mogą skorzystać na niektórych wypróbowanych najlepszych praktykach w SEO.

Przed zgłębieniem konkretnych cech, których poszukują silniki wyszukiwarek, dobrze najpierw zapoznać się z tym jak obrazy i artykuły z danej wiki pojawiają w indeksie wyszukiwarki.

Roboty indeksujące

Spidey

Spider-Man i roboty wyszukiwarek mają wiele wspólnego

Pierwszym krokiem indeksowania jest wysłanie automatycznych botów (znanych jako „pająki”), które sprawdzają strony jak bardzo szybki użytkownik i skanują tytuły stron, notują nazwy obrazów i ich pozycję, oraz poszukują słów kluczowych, które są częste w innych dokumentach w indeksie.

Wyszukiwarki określają na danych zdobytych w ten sposób, które strony powinny, a które nie powinny znaleźć się w bazie. Pamiętaj, że wyniki wyszukiwania są niekompletnymi listami wszystkich dostępnych dokumentów na ten temat w internecie, dlatego nie są dokładnym odzwierciedleniem sieci. Zamiast tego, wyszukiwarki przechowują wyselekcjonowane dane miliardów stron, żeby mieć do nich dostęp w ułamku sekundy.

Jak więc dana społeczność może upewnić się, że strony są indeksowane i mają wyższą pozycję w rankingu niż reszta? Wszystko zaczyna się od treści na stronach.

Elementy na stronie

Aspekty SEO dotyczące treści zawierają wszystko od struktury adresu po prędkość wczytywania strony, ale niektóre z ważniejszych elementów są w rękach każdego członka społeczności.

Użycie słów kluczowych i ich umiejscowienie

We wczesnych dniach internetu, wyszukiwarki rozdzielały wyszukiwane frazy na słowa kluczowe i szukały w sieci dokładnych trafień. Dzisiaj Google używa semantycznych wyszukiwań, aby określić co chce znaleźć dany użytkownik. Dlatego wpisanie w wyszukiwarkę „Spider-Man” i „Spider Man” daje te same wyniki, a wpisanie „Dom” wyświetli oferty domów na sprzedaż, a wpisanie „Dom obsada” zaprowadzi Cię do całej filmografii Wacława Kowalskiego.

Dawniej powszechną praktyką było umieszczenie na jednej stronie bloków tekstu powiązanych pojęć, a teraz ta technika spowoduje, że wyszukiwarki pomyślą, że jesteś robotem. Współczesne algorytmy preferują naturalny, ludzki język oraz wystrzegają się stron, które mają treść generowaną maszynowo.

Jeśli tworzysz nową stronę lub edytujesz obecną warto zadać sobie pytanie: „co bym wpisał w wyszukiwarkę, żeby znaleźć tę stronę?” Są to najlepsze frazy, które warto umieścić w nazwie artykułu. Ważne jest również w razie potrzeby stosować synonimy (np. Grand Theft Auto, GTA samochody, GTA pojazdy, samochody w Grand Theft Auto), ale każde użycie powinno być naturalne.

Treść jest uznawana za ważną jeśli jest blisko lub dokładnie pasuje do wyszukiwanej frazy, dlatego warto przepadać słowa kluczowe, żeby wiedzieć które dodać.

Nazwy plików i opisy

Google i inne wyszukiwarki stają się coraz lepsze w rozumieniu wideo i obrazów, ale szczegółowe nazwy plików i opisy wysyłają silne i jasne sygnały do botów. Ta praktyka dodatkowo pomaga niewidomym i niedowidzącym użytkownikom, którzy używają czytników ekranowych przy dostępie do Fandomu.

Steven Rogers (Earth-616) from Avengers Vol 5 37

Uogólnione opisy potrafią skazać misję na niepowodzenie

Przykładowo, nazwa pliku dla obrazu po prawej powinna zawierać „Steve Rogers” i/lub „Kapitan Ameryka”. W podpisie po miniaturką warto dodać więcej szczegółów. Np: „Komandor Steve Rogers w Avengers Tom 5 Numer 37”.

Linki

Linki wewnętrzne ułatwiają użytkownikowi znalezienie tego co go interesuje, a robotom pozwalają na znalezienie i zindeksowanie treści. Pamiętaj, że pająki wyszukiwarek dostają się na strony przez odnośniki.

Voldemort Tom Riddle

Tom Marvolo Riddle, znany również jako Lord Voldemort

Wyobraź sobie czytelnika, który dowiaduje się o temacie po raz pierwszy. Gdzie mogą chcieć kliknąć, żeby do wiedzieć się więcej? Tam należy umieścić link.

  • Nie należy przesadzać. Szacuje się, że roboty sprawdzają około 100-200 odnośników na stronie (wliczając te w nagłówku i stopce) przed poddaniem się.
  • Zróżnicuj tekst odnośnika na różnych stronach na wikii. Nawet jeśli linkujesz do jednego artykułu tylko raz na stronę. Artykule o Harrym Potterze może linkować do tego o Voldemorcie za pomocą „Czarny Pan” albo „Ten-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać”.
  • Użyj podpowiedzi, żeby znaleźć strony na swojej wiki, które nie mają żadnych linków (śmierć ślepym zaułkom!).
  • Kategorie pozwalają zbudować architekturę społeczności i pomóc użytkownikom i botom zrozumieć relacje między stronami, użyj Specjalna:Podpowiedzi do zidentyfikowania nieskategoryzowanych stron.

Wpływy spoza strony

Chociaż może wydać się to dziwne, ale prawie połowa wpływu na pozycję danej wiki jest poza bezpośrednią kontrolą. Bycie pierwszymi, którzy napiszą na dany temat, uzyskanie linków na innych szanowanych stronach oraz bycie tematem dyskusji w mediach społecznościowych potrafi mieć ogromny wpływ na pozycję w wyszukiwarce.

Kiedyś było możliwe na kierowanie botami przez dodawanie linków do nowej wiki w katalogach, na forach czy w komentarzach pod blogami, ale dzisiaj większość tych stron dodaje automatycznie do odnośników atrybut rel="nofollow" mówiący robotom wyszukiwarek na nieprzekazywanie wartości tego odnośnika do Twojej wikii.

Najlepszą praktyką dla pojedynczych społeczności jest zachęcanie nowych edytorów oraz skupienie się na polepszaniu jakości treści, a linkowanie z zewnątrz pozostawić naturalnym procesom.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.